Kiedy ubrać choinkę na święta Bożego Narodzenia 2023? Zgodnie z tradycją jest konkretna data, ale już mało kto jej przestrzega

Redakcja Strefy Agro
Dawniej ozdoby na choinkę robiono ręcznie ze słomy, bibułek, orzechów i szyszek. Dziś to dekoracje z tworzyw sztucznych, czasem drewna i szkła.
Dawniej ozdoby na choinkę robiono ręcznie ze słomy, bibułek, orzechów i szyszek. Dziś to dekoracje z tworzyw sztucznych, czasem drewna i szkła. pixabay.com
Kiedy najwcześniej ubrać choinkę na święta? To pytanie, na które pewnie padłoby wiele różnych odpowiedzi. Przez okno sąsiadów światełka na choince świecą już od końcówki listopada, a w grudniu takich mieszkań tylko przybywa. Nie za wcześnie? Część z nas już bardzo chce poczuć magię świąt. Choinka stała się symbolem Bożego Narodzenia i zdobi nasze domy — czasem z dużym wyprzedzeniem. Co na temat terminu ubierania choinki w domu mówi tradycja? Data jest jedna. Pojawia się również pytanie, kiedy choinkę rozebrać. Sprawdziliśmy.

Spis treści

Choinka to dziś symbol świąt Bożego Narodzenia

Stoiska z choinkami niebawem pojawią się w przestrzeni miast, stragany ze świerkami i jodłami na targowiskach oraz w marketach i przed nimi. Choinki cięte, na pniu i w donicy. Czy choinka kupiona na początku grudnia powinna od razu pojawić się w mieszkaniu? Kiedy ubrać choinkę przed świętami? To pytanie powraca co roku, a wielu z nas już 3 tygodnie przed Wigilią chwali się przystrojonymi drzewkami

Polecamy też: Tańsze choinki z Lasów Państwowych. Ile kosztuje świerk, sosna i jodła w 2023 roku?

Kiedy ubrać choinkę na święta? Tradycja, ale nie taka stara

W polskiej tradycji choinkę ubierało się w Wigilię Bożego Narodzenia, rano 24 grudnia. W ludowej tradycji, kiedy już rodzina zgromadziła się w domu, domownicy wspólnie ubierali drzewko - najczęściej żywy świerk, ewentualnie jodłę.

Oskar Kolberg w 1875 r. (w książce Dzieła wszystkie, t. 9: Wielkie Księstwo Poznańskie, cz. I) pisał o pochodzeniu choinki w taki sposób:

„Po miastach tylko (jak to i w Niemczech jest w zwyczaju) wystawiają w wilię wieczorem i ubierają dla dzieci drzewka (Christbaum), tj. chojinkę, której gałęzie obwieszają girlandami z orzechów (czasami złoconych), migdałków, rodzynków, jabłek, pierniczków itp. poprzetykanych papierkami kolorowemi i świecidłami, i w świeczki przystrojonych”.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Z czasem zwyczaj ubierania choinki w wigilijny wieczór zawitał i na tereny wiejskie. Współcześnie w praktyce w wielu polskich domach wygląda to tak, że rodziny próbują dzielić się zadaniami i rozkładać je w czasie.

Kiedy rozebrać choinkę?

To zależy od nas. Im wcześniej ją ustawimy, tym szybciej przychodzi znudzenie dekoracją. Choinki w polskich domach stały nie dłużej niż do 2 lutego, kiedy przypada w Kościele katolickim Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Boskiej Gromnicznej.

Choinkę starano się utrzymać przynajmniej do kolędy, a jeśli ta wypadała późno, świąteczne drzewko — zwłaszcza to żywe i już mocno gubiące igły — rozbierano po 6 stycznia, Święcie Trzech Króli.

Ubrana choinka to niejedyna świąteczna dekoracja. Pamiętaj o sianku

Do świątecznego wystroju mieszkania przywiązujemy dużą wagę. Staropolskim świątecznym dekoracjom przypisywano najpierw znaczenie symboliczne, a w drugiej kolejności walory estetyczne.

Dawne domy zdobione były snopami zboża, sianem, ziarnem sypanym na obrus. Miały sprzyjać przyszłorocznym urodzajom i dobrym plonom. Siano grubo wyścielone pod białym, najlepszym w domu obrusem przypominać miało o ubogim narodzeniu Jezusa, złożonego na słomie i sianie w żłobie, służącym Mu za kołyskę, opisuje Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego.

Zanim w XIX wieku do Polski dotarł zwyczaj ubierania choinki, w domu umieszczano gałązki świerkowe i jodłowe. Dekorowano nimi ramy świętych obrazów, ściany czy drzwi. Na dobre zwyczaj ubierania choinki w polskich domach zagościł po II wojnie światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.